Review: Teufel KOMBO 62 cd-receiver – Kloppend hart

29 april 2025 9 Minuten 0 Reacties
Teufel Kombo 62_083
FWD award

Een cd-receiver is niet direct een apparaat wat veel merken in hun assortiment hebben. Het in Berlijn gevestigde Teufel, wat al sinds 1979 bestaat, heeft er meerdere. Recent werd de vernieuwde KOMBO 62 geïntroduceerd, de duurste uit een serie van 3 modellen. Zelf ben ik bekend met de goedkoopste versie de KOMBO 11 die ik al een aantal jaren, tot volle tevredenheid, in gebruik heb op mijn werkkamer. De 62 is duidelijk andere koek dan mijn 11. Zowel in technisch opzicht als in fysieke verschijning. De 62 is bijna tweemaal zo breed en heeft meer functionaliteit. Met de KOMBO 62 mikt Teufel op muziekliefhebbers die hun cd-collectie koesteren maar geen ingewikkelde stapel apparaten willen. Deze KOMBO 62 kan echter net zo goed fungeren als kloppend hart van een audiovisuele opstelling.

Na het uitpakken staat er een fraai ogend apparaat op mijn bureau. Strak vormgegeven en met een uitstraling die een hogere prijs doet vermoeden dan de adviesprijs van net geen zeshonderd euro. Met een formaat van 34 x 8 x 24 centimeter zijn de afmetingen relatief bescheiden en zal de KOMBO 62 gemakkelijk ergens een plekje kunnen vinden. Op het front is aan de linkerkant het slot loading cd-loopwerk te vinden met daaronder een toets voor het uitwerpen van de geladen cd, vier genummerde voorkeuze toetsen en een toets voor menu voorinstellingen. Daarnaast een klein kleuren display met daaronder toetsen voor start/pauze, volgende en vorige track bij het afspelen van cd’s. Boven elkaar de bronkeuze toets, de menu toets en een return toets. Rechts een grote draairegelaar die zowel dient als volumeknop en om door het menu heen te scrollen. Rechts bovenin de aan/uit toets met daaronder een USB-C poort en een 3,5mm. hoofdtelefoonaansluiting. De achterzijde oog net zo strak en opgeruimd als het front. Een hoofdschakelaar om de KOMBO 62 volledig uit te schakelen, een netentree, redelijk stevige luidsprekeraansluitingen, een sub woofer uitgang twee sets cinch aux ingangen, een HDMI-Arc ingang, een optical digitale ingang, ethernet aansluiting en tot slot een aansluiting voor de meegeleverd DAB+ en FM-antenne. Uiteraard beschikt de KOMBO 62 over bluetooth en is er ook voorzien in Spotify Connect. Over de gebruikte versterkertechnologie en DAC laat Teufel ons in het ongewisse. Het opgegeven vermogen is 2 x 130 watt in 4 Ohm en zou voldoende moeten zijn om een grote verscheidenheid aan luidsprekers aan te sturen. Teufel biedt verschillende combinaties aan met speakers uit hun eigen range. Zowel boekenplankspeakers als vloerstaande exemplaren. Ook aan duurzaamheid is gedacht, de KOMBO 62 is modulair opgebouwd en kan derhalve eenvoudig gerepareerd worden. Met de Teufel Remote app is de cd-receiver te bedienen en in te stellen. Dit kan ook met de meegeleverde afstandsbediening of op het apparaat zelf. Aan u de keuze.

Opstellen

Om het de Teufel KOMBO 62 niet al te moeilijk te maken besluit ik om een combinatie te maken met een betaalbare set Audiovector QR1 stand mount speakers in plaats van de Audiovector R3 Arreté luidsprekers uit mijn referentie set. Om de speakers en de cd-receiver te koppelen maak ik gebruik van Supra Classic luidsprekerkabels. Ter vergelijk wordt een Bluesound Icon streamer, die ook ter recensie in huis is, met een paartje Inakustik Rhodos Silver interlinks op de analoge AUX-ingang aangesloten. Geen speciale netsnoeren of separate lichtnetgroep, gewoon rechtstreeks in het stopcontact op onze werkkamer. Via wifi verbind ik de KOMBO 62 met mijn netwerk. De ruimte is ongeveer vijftien vierkante meter met schuine wanden. De speakers komen vrij opgesteld te staan op Sound Organisation stands. Met de online handleiding erbij zijn de instellingen vrij snel gemaakt en is de receiver gereed voor gebruik. Het is nog net geen Plug & Play maar het scheelt niet veel.

Zilveren schijfjes en andere bronnen

Hoewel de KOMBO 62 in de praktijk direct na het aansluiten in gebruik zal worden genomen laat ik de cd-receiver een paar dagen spelen met internetradio. Hierna mag hij een proeve van bekwaamheid gaan afleggen. Nu de KOMBO 62 toch nog op internetradio staat besluit ik dat als startpunt te gebruiken. Be The One van Dua Lipa in een direct vergelijk met de aangesloten Bluesound Icon streamer laat horen dat de Teufel haar stem wat lichtvoetiger neerzet. Details in de muziek worden prima ten gehore gebracht. Er zitten wat kleine geluidjes in de mix en die zijn goed hoorbaar. Schakelend tussen de Bluesound en Teufel geeft eerstgenoemde nog een iets steviger laag. Dat dit verschil hoorbaar is zegt iets over de transparantie van het versterkerdeel, van voldoende kwaliteit om kleine verschillen aan het licht te brengen. Gelijk maar even doorpakken door internetradio te vergelijken met hetzelfde radiostation maar dan via bluetooth vanaf mijn mobiele telefoon. Dit klinkt duidelijk minder, er verdwijnt wat in de detaillering en het wordt minder dynamisch. Bij het schakelen tussen beide bronnen valt wel op dat de KOMBO 62 niet direct signaal geeft met internetradio maar hier even de tijd voor neemt. Dit doet uiteraard niets af aan de weergavekwaliteit. Gelukkig heb ik mijn volledige collectie aan cd’s, na ze geript te hebben op de harddisk van mijn Bluesound Vault2, nog onder handbereik. Eén van mijn favoriete albums is van Marc Cohn. Het titelloze album heb ik in een mooie MFSL-remaster op cd die erg goed klinkt. De KOMBO 62 is bijzonder snel in het laden van de cd en het uitlezen van de TOC. Naast snel gaat het ook nog eens erg geruisloos wat het gevoel van kwaliteit onderschrijft. Ook tijdens het afspelen is het loopwerk muisstil, slechts in hele zachte passages en tussen de tracks door is een heel zacht zoemen hoorbaar. De weergave van de cd is prima, het hoog klinkt transparant en mooi gedetailleerd en Marc’s stem is goed herkenbaar. Het achtergrondkoor bestaat zelfs uit wat losse stemmen. In een direct vergelijk met de geripte versie via de Bluesound Icon laat horen dat het koor dan iets minder ver naar achter in het stereobeeld geplaatst wordt. De laagweergave is goed en de KOMBO 62 weet mijn Audiovector QR1’s goed onder controle te houden.

Hoewel Teufel natuurlijk het liefst de KOMBO 62 gecombineerd ziet met speakers uit de eigen stal kan deze cd-receiver prima uit de voeten met een ander merk. De in de QR1 gebruikte ribbon tweeter is onthullend wat ook een nadeel kan zijn bij elektronica van mindere kwaliteit, maar geen probleem voor de KOMBO 62. Deze is transparant genoeg om veel details weer te geven zonder te analytisch of scherp te klinken. Dit is goed te horen bij het beluisteren van Jack Of All Trades van Bruce Springsteen op cd. De blazers hebben net voldoende bite zonder te ontsporen. De gitaarsolo is wat minder dynamisch dan ik gewend ben van mijn grote set, maar mag het ook gezien het enorme prijsverschil tussen beide. De beatring die naar het einde van de track steeds meer op de achtergrond verdwijnt blijft wel verrassend lang hoorbaar. De moeilijke en uitgesproken stem van Liesbeth List wordt zeer verdienstelijk in de luisterruimte geprojecteerd. Het blijft wederom gecontroleerd en wordt niet scherp als ik het volume wat opschroef. De subtiel in de mix verstopte accordeon blijft goed hoorbaar tussen de andere instrumenten. Net als in de eerder beluisterde tracks valt ook nu de prima gecontroleerde en stevige laagweergave op.

Los en ruimtelijk

Luidsprekermerk DALI heeft in het verleden een aantal uitstekende verzamel-cd’s uitgebracht met een interessante verscheidenheid aan muziek. Op één van deze cd’s staat Take Five van Dave Brubeck. Deze Teufel KOMBO 62 weet er een prima beluisterbaar geheel van te maken. De saxofoon links staat losjes in de ruimte en de bekkens van de drumkit helder in het midden. De drums hebben kleur en kracht. Zelfs het lastige onderscheid tussen de double Bass en de basdrum is zonder al te veel moeite hoorbaar net als het tikken van de stokken op de rand van de snare drum. Een andere uitstekende verzamelaar is Groove Into Bits van het Nederlandse STS Digital. Golden Brown van The Stranglers klinkt helder in het hoog en het typische geluid van het orgeltje is goed gevangen. De tweede stem is duidelijk te onderscheiden van de eerste. In So Strong van Labi Siffre valt de stevige laagweergave in positieve zin op. Het is niet alleen stevig maar ook nog eens behoorlijk gecontroleerd. De ruimte wordt mooi gevuld en de weergave is los en ruimtelijk. Op een greatest hits album van Sting staan eigenlijk alleen maar pareltjes. Klankmatig is de Sony SBM versie erg mooi. De Teufel KOMBO 62 laat dit goed horen. Fields Of Gold klinkt mooi gedragen en vloeiend. De stem van Sting heeft, gezien het prijsniveau, veel karakter en is duidelijk herkenbaar. In It’s Probably Me hoor ik de kleine belletjes en bekkens gemakkelijk klinken en zijn de blazers krachtig.

Naast het afspelen van cd’s en streamen van internetradio beschikt de KOMBO 62 nog over een DAB+ en FM-tuner die in de praktijk prima functioneren. Een prima alternatief wanneer geen internet beschikbaar is. Net als de al eerdergenoemde bluetooth verbinding.

Slotsom

Teufel maakt met deze KOMBO 62 cd-receiver een duidelijke keuze. Het afspelen van zilveren schijfjes is het belangrijkste onderdeel van dit apparaat. Dit doet de KOMBO 62 met verve maar er is meer. Een prima tuner gedeelte, internetradio, bluetooth, Spotify Connect en een HDMI-Arc aansluiting. Dit zorgt ervoor dat de KOMBO 62 als kloppend hart kan fungeren in een AV-opstelling. Qua streamingmogelijkheden kent deze Teufel zijn beperkingen maar daar staat een aantrekkelijk prijskaartje tegenover. Het versterkerdeel is krachtig genoeg om een serieuze luidspreker aan te sturen en een gemiddelde woonkamer te vullen met muziek. Het is voldoende transparant om verschillen tussen bronnen te laten horen. De klank neigt naar neutraal zonder koel of kaal te klinken. Al met al een vriendelijk geprijsde goede presterende (bijna) alleskunner.

Prijs

Teufel KOMBO 62 € 599,99
www.teufelaudio.nl

Reacties (0)