Review: FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR II – Een optisch hoogwaardig luxe werkpaard

28 mei 2025 4 Minuten 0 Reacties
FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II_Lifestyle 01
FWD award

De 24-85 mm (kleinbeeld) behoort tot de favoriete optische werkpaarden van de video/fotograaf. Van een behoorlijke groothoek tot licht telebereik dekken deze zoomobjectieven zo’n 80% van alle opnamen. Met de komst van 40 MP beeldsensoren en 4-8K videoresolutie worden de gewenste optische prestaties steeds hoger. Reden genoeg voor FUJIFILM om hiervoor een nieuw 16-55mm werkpaard te introduceren met een aantal welkome luxe technische snufjes.

De FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR II is de opvolger van het model I. Deze stond al hoog aangeschreven doch we hebben het met deze nieuwe FUJINON-telg toch wel over de overtreffende trap. Versie I verkeert nu in de uitloop en II voor de nieuwkomers en vervangers. Heb je nog geen FUJINON XF16-55mm dan is de aanschaf van dit model heel aantrekkelijk. Of een upgrade van het oudere model de moeite waard is, hangt van de gebruiksdoeleinden af.

Red Badge

De FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR II is een zogenaamd Red Badge objectief. Deze optieklijn voldoet niet alleen aan de hoogste beeldeisen maar beschikt ook nog eens over een aantal in de video/fotopraktijk heel nuttige functies. Daarnaast beschikt dit objectief als eerste over de ‘Aperture Click Switch’. Daarmee heeft de gebruiker een soepelere transitie in lichtdosering tussen de verschillende diafragma-instellingen. Dat wil zeggen het schakelen tussen een traploos en een klikbaar diafragma. Dat maakt het schieten van video-opnamen aanzienlijk soepeler en natuurlijker. Voor videoliefhebbers biedt traploos diafragmeren overgangen zonder lelijke helderheidschokken.

Tevens werd er aan de lichtsterkte, F2.8 over de gehele zoomlinie, en een 37% lager gewicht (ten opzichte van de voorganger) gedacht. Het objectief weegt nu slechts 410 gram. Van focus breathing is er nauwelijks sprake. Ook hiervoor zal de videofilmer dankbaar zijn.

De hiervoor genoemde specificaties sluiten prima aan bij de FUJIFILM systeemcamera’s X-H2S, X-H2, X-T5, X-S20 of de X-T50. Vergeet echter niet om daarvoor eerst de firmware in de body bij te werken. Het gaat immers om een geheel nieuw geavanceerd ontwerp dat deze camera’s nog niet kennen.

Bouw en specificaties

Zoals gezegd is het zoombereik 24 tot 83mm kleinbeeld. De optische constructie van de FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR II omvat 11 groepen met 16 lens-elementen, waaronder asferische elementen, ED- en Super ED-lenzen. Opnieuw laat FUJIFILM hier haar superioriteit in glas zien. De scherpte, contrast, kleurweergave en zeer minimale aberraties behoren tot de beste in dit marktsegment voor APS-C.

In de praktijk is de randscherpte bij de volle lensopening al meer dan goed. Licht diafragmeren brengt het geheel in lijn met de scherpte in het beeldcentrum. De chromatische aberratie is nihil. En de Bokeh is uit de kunst. Helaas is er geen OIS aan boord. Die moet uit de camerabody komen.

Bij een minimale scherpstelafstand van 0,3 meter is de vergroting 0,21x. Heel geschikt voor het maken van close-up-opnames bij video. Voor fotografie alleen een beperkte macro.

WR biedt een hoge bescherming onder de ruwere gebruiksomstandigheden. Het objectief is stof-, weer- en koudebestendig. Dit op basis van maar liefst 12 afdichtpunten bij de objectiefkoker. Dat maakt het objectief bestand tegen omstandigheden waar professionals mee te maken kunnen krijgen. Ook onderhevig aan temperaturen tot -10 graden Celsius blijft het XF16-55mm F2.8 R LM WR II zoomobjectief optimaal presteren.

Een fluorcoating beschermt het voorste lenselement tegen vochtdruppels en vingervlekken. De afmetingen van dit objectief zijn 95 x 78mm.

Version 1.0.0

Praktijk en conclusie

De uitstekende optische prestaties bij video en foto werden hiervoor al besproken, maar de scherpstelling nog niet. De AF werkt dankzij de lineaire motor accuraat en razend snel, 0,02 seconde. Het functioneert allemaal voortreffelijk met de AI in de camerabody. Ook de werking van de zoomring en handmatige focusseerring mogen er ergonomisch wezen. Het diafragma werkt nauwkeurig en soepel zoals wij dat van FUJIFILM gewend zijn. Onze opnamen in Ouwehands Dierenpark spreken boekdelen.

Samenvattend hebben wij het bij de XF16-55mm F2.8 R LM WR II over een optisch hoogwaardig luxe werkpaard voor foto en video. Lichtsterk over de gehele zoomrange. Een uitblinker bij 40 MP foto  of 4/6/8 video! De prijs is er naar, doch bij menig concurrent betaal je nog flink wat meer.

Prijzen & Info

Fujinon XF F 16-55mm F2.8 R LM WR II € 1.349,-
FUJIFILM, www.fujifilm-x.com

Reacties (0)